اتوکلاو دندانپزشکی

راهنمای انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی مناسب

اگر قصد خرید اتوکلاو دندانپزشکی برای مطب خود را داشته باشید، احتمالا برایتان مهم است که اتوکلاو مناسب با شرایط و بودجه خود را انتخاب و خریداری نمایید. در صورت انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی مناسب با شرایط و بودجه خود، در مواردی همچون هزینه، مصرف انرژی، فضای اشغال شده و…. صرفه جویی میشود. با ما همراه باشید تا در این مقاله که با موضوع راهنمای انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی مناسب می باشد، در کنار شما باشیم.

راهنمای انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی مناسب

اهمیت شرکت سازنده دستگاه

مشخص است داشتن گارانتی و ضمانت کالا تا حدی میتواند خیال ما را از بابت خرید اتوکلاو راحت کند. اگر سازندهٔ اتوکلاو مورد نظر شما، دفاتری به منظور ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی مشتریان درنظر گرفته باشد، شما میدانید درصورت بروز هرگونه نقص و مشکل، کادر متخصص همان شرکت به شما خدمات بسیار مناسب و با کیفیتی در ارتباط با محصولات خود ارائه میدهد. تولیدات شرکت هایی که استاندارد های CE, ISO, FD  را دارند، حتما در اولویت انتخاب خود قرار دهید. آویکو و شیک طب دو اتوکلاو دندانپزشکی ایرانی هستند که نسبت به سایر برند ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

همچنین بخوانید :  نحوه کار با اتوکلاو دندانپزشکی به چه صورت است؟

توجه به سایز اتوکلاو

توجه به ابعاد وسایلی که نیاز به استریل شدن دارند، توجه به فضای مطب و تعیین جایی مناسب برای قرار دادن اتوکلاو، اهمیت زیادی در انتخاب بهترین اتوکلاو برای کلینیک شما دارد. با توجه به حجم وسایلی که قرار است استریل شوند، حجم اتوکلاو را تعیین کنید. اتوکلاو های کلاس B در ظرفیت های متنوعی از 8 لیتر تا 24 لیتر موجود هستند و دست شما را انتخاب ظرفیت مورد نظرتان باز میسازند. در خرید اتوکلاو دقت کنید مکانی که برای قرار دادن اتوکلاو در نظر گرفته اید، نباید خیلی تنگ باشد، بلکه باید اطراف آن کمی فضای خالی در نظر بگیرید تا هم تهویه هوا به خوبی صورت بگیرد و هم در صورت نیاز به جا به جایی، مشکلی ایجاد نشود.

زمان مورد نياز برای انجام استریلیزاسیون

از آنجا که در مطب های دندانپزشکی، بسیاری از مواد برای استفاده نیاز به استرلیزاسیون دارند، زمانی که طول میکشد تا این عمل انجام شود، مهم است؛ بنابر این هنگام خرید اتوکلاو به مدت زمان چرخه استریل سازی دقت لازم را داشته باشید. برخی اتوکلاو های موجود در بازار، با سرعت بسیار بالایی ابزار را استریل میکنند که البته قیمت بالاتری نیز نسبت به اتوکلاوهای با سرعت کمتر دارند.

اهمیت سیکل های دستگاه اتوکلاو اتوکلاو دندانپزشکی

با توجه به ابزاری که قرار است استریل شوند، نیاز است سیکل مناسب استریلیزاسیون انتخاب شود؛ بنابر این توجه داشته باشید که داشتن سیکل های متنوع در دستگاه اتوکلاو، یک امتیاز مثبت محسوب میشود و در کار با وسایل گوناگون به شما کمک میکند. نمونه ای از چرخه های قابل ارائه در اتوکلاو های دندانپزشکی به شرح ذیل است:

  • Prion
  • Flash(fast)
  • Custom
همچنین بخوانید :  بهترین مارک اتوکلاو دندانپزشکی در بازار

قطعات و لوازم جانبی دستگاه

قطعات مورد استفاده در اتوکلاو، ازجمله قطعات ببیرونی و قطعات مربوط به سطح داخلی دستگاه، باید کیفیت مناسب و کارایی مطلوب داشته باشند. لوازم جانبی دستگاه شما بسیار کاربردی خواهند بود. اتوکلاو کلاس B، این قابلیت را دارد که لوازم جانبی را درون خود جای بدهد. این ویژگی در مواردی بسیار مفید است. اتوکلاو های  تکنوگاز و یوروندا که دو مدل اتوکلاو دندانپزشکی ایتالیایی هستند، انتخاب مناسبی برای این منظور می باشند.

قیمت انوع اتوکلاو دندانپزشکی

خوشبختانه امروزه انواع متفاوتی از اتوکلاو ها و دستگاه های دیگر موجود است که یکسری اختلاف میان این دستگاه ها، موجب تفاوت قیمت آنها شده است. در واقع شما با داشتن یک بودجه مناسب، با انوع زیادی از دستگاه ها مواجه میشوید. اتوکلاو های ساخت کشور های اروپایی، عموما کیفیت و قیمت بالایی دارند. اتوکلاوهای چینی و کره ای مانند اتوکلاو ووسون چین، صرفه اقتصادی بالایی داشته و امکاناتی که دارند، با هزینه ای که برای خرید آن میپردازید، متناسب اند. تولیدات داخلی کشور خودمان را هم فراموش نکنید! با بررسی دستگاه ها، ممکن است متوجه شوید یک اتوکلاو ایرانی، به راحتی میتواند نیازهای شما را رفع کند پس نیازی نیست مستقیما سراغ محصولات وارداتی و خارجی بروید.   سخن پایانی طبق نکات ذکر شده و تجربه حاصل از سالها کار دندانپزشکان عزیز، بنظر میرسد بهترین اتوکلاو برای یک مطب دندانپزشکی، اتوکلاو کلاس B است اما اینکه از نظر شما، چه اتوکلاوی میتواند برای یک کلینیک دندانپزشکی، بهترین باشد، ممکن است با معیارهای کلی ذکر شده در ابن مقاله متفاوت باشد، پس بیش از هرچیز دقت کنید چه مواردی برای شما حائز اهمیت هستند و با توجه به اولیت بندی خودتان دست به انتخاب بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =