یونیت دندانپزشکی

یونیت صندلی دندانپزشکی چیست ؟ | هر آنچه که باید در مورد یونیت صندلی دندانپزشکی بدانید

یونیت صندلی دندانپزشکی چیست ؟

در این مقاله سعی داریم به معرفی یونیت صندلی دندانپزشکی و بررسی اجزای آن بپردازیم. یونیت صندلی دندانپزشکی ابزار اصلی کار دندانپزشکی است. صندلی محل قرار گیری بیمار بر روی آن است و از نظر ساختار و فیزیک در سه تایپ زد، یو و ایکس تولید میشود که تمامی آنها باید قدرت و توان کافی جهت تحمل وزن بیمار را درحین جابجایی و توقف داشته باشند. این صندلی دارای پشتی صندلی است که با انحنایی که در سطح خارجی خود دارد از نظر ارگونومی با فیزیک بدن کاملا متناسب و مساعد است و با پارچه های قابل شستشو و غیر قابل اشتعال کاملا پوشیده شده است. همچنین اگر دقت کرده باشید تشک صندلی معمولا از جنس چرم مخصوص است و قابلیت این را دارد تا برای دسترسی به قسمت داخلی صندلی از آن جدا شود.

در تولید این صندلی ها برای رفاه بیماران زیر دستی را در قسمت چپ طراحی کرده اند که بیمار بتواند از قسمت راست به راحتی در روی صندلی قرار گیرد. یکی از اجزای جدا ناپذیر صندلی در دندانپزشکی ابزاری به نام یونیت است. یونیت وسیله ای است جهت‌ کنترل‌ حرکات‌ صندلی‌ و کلیه‌ اینسترومنت‌هایی‌ که‌ دندانپزشک‌ به‌ وسیله آن‌ ابزار بیمار را مداوا می‌نماید. یونیت به گونه ایی طراحی شده است که با ترکیب آب و هوا حرکات مکانیکی, کنترل‌‌‌‌های الکترونیکی و الکتریکی بکار خواهند افتاد و با سطح صاف و صیقلی خود ابزارهای مورد نیاز دندانپزشکی را در خود جای میدهد تا با دسترسی آسان دندانپزشک به وسایل های دندانپزشکی از انتشار عفونت ها جلوگیری شود.

همچنین بخوانید :  مقایسه یونیت های دندانپزشکی ایرانی و خارجی: کدامیک را انتخاب کنیم؟

اجزای تشکیل دهنده ی یونیت صندلی دندانپزشکی چیست ؟

پایه و بازوی یونیت :

بازوی یونیت به صورت افقی و بدون لرزش بر روی این صندلی قرار گرفته است و تمامی قطعات از جمله چراغ پونیت بر روی این وسیله نصب شده است.

چراغ یونیت :

این چراغ ها مانند همه چراغ های دیگر نور را انعکاس میکنند با این تفاوت که نوری که منتشر میکنند باید نوری سفید، سرد و بدون سایه باشد و فقط محیط دهان (تقریباً یک مستطیل 10 در ‌15 سانتی متر) را روشن کند. شدت نور این چراغ ها را میتوانید از 8000تا 24000 لوکس تنظیم کنید.

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان :

همه ما تجربه دندانپزشکی را داریم هنگامی که کار دندان به اتمام میرسد در فضایی کاسه مانند که کمی گود است دهان خود را میشوییم که این کاسه را کاسه کراشوار میگویند. این کاسه به تنهایی نمیتواند آب مورد استفاده را تامین کند بنابرین وسیله ایی به نام دوش آب لیوان به آن متصل میشود که جهت شستشوی دهان بیمار استفاده میشود. کاسه کراشوار میتواند در جنس های مختلفی مانند چینی، سنگی، پلاستیکی و…باشد که تهیه آن باید این را در نظر گرفت که خرده های آمالگام و یا خرده های دندان وارد فاضلاب نشود و آب داخل کرشوار تخلیه مناسب داشته باشد.

همچنین بخوانید :  نکات بهداشتی در هنگام استفاده از یونیت دندانپزشکی

یونیت صندلی دندانپزشکی چیست ؟

میز کنسول دندانپزشک :

میز کنسول با دکمه های فراوانی که بر روی خود دارد در کنار صندلی دندانپزشک قرار میگیرد و این دکمه ها با حرکت صندلی به سمت بالا، پایین، جلو یا عقب شدن پشتی صندلی و یا با کنترل و روشن و خاموش شدن چراغ یونیت دندانپزشکی به سرعت عمل پزشک معالج کمک شایانی میکند.

سیستم اسپیراتور :

آسپیراتور لوله کوچکی است که برای مکش بزاق استفاده و در دهان گذاشته می‌شود تا بزاق و ذرات کوچک را مکش کند.

تابلت :

تابلت ها یکی از اصلی ترین اجزای یونیت صندلی میباشد که با قرار دادن تمام اینسترومنتها مانند ابزار آلات مربوط به تراشکاری، سمباده زنی، شستشو، خشک کردن، جرمگیری دهان و دندان بر روی آن دسترسی به این ابزارها را راحت تر میکند.

عوامل موثر در انتخاب برای خرید یک یونیت صندلی دندانپزشکی چیست ؟

یونیت صندلی که در دندانپزشکی استفاده میشود یکی از وسایل های مهم و کاربردی کیلینیک های دندانپزشکی است که علاوه بر مستحکم و قوی بودنش باید در انتخاب و خرید آن به چند نکته توجه کرد.

1.یونیت صندلی که تهیه میکنید باید دارای صفحه کلید و پدالی در پایین پا باشد تا بتوانید آن را در وضعیت های مختلف تغییر دهید.

2.پشتی صندلی و تشک صندلی بایستی به گونه ای باشد که بیمار در مدت زمان  معالجه دچار خستگی یا کمر درد و گردن درد نشود.

همچنین بخوانید :  تعمیر یونیت دندانپزشکی

3.یکی از مواردی که به هنگام خرید صندلی باید به آن توجه کرد جنس فوم و روکش صندلی است زیرا این نقاط بیشتر در معرض مواد ضد عفونی و استریلیزاسیون قرار دارند و امکان دارد به مرور زمان دچار رنگ پریدگی، فرسودگی و تو رفتگی شوند.

جهت خرید یونیت دندانپزشکی با کیفیت یا سایر تجهیزات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت دنت لند اقدام نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 17 =