دسته‌بندی نشده

تفاوت فسفر پلیت و RVG

امروزه برای تصویربرداری از دهان بیمار در صنعت دندانپزشکی از دستگاه های تصویربرداری دیجیتال مانند اسکنر فسفر پلیت و سنسور RVG استفاده می شود. این دستگاه ها دارای سنسورهایی هستند که به اشعه X حساس بوده و جهت تصویربرداری در دهان بیمار قرار داده می شوند. در این مقاله به تفاوت فسفر پلیت و RVG می پردازیم.

تفاوت فسفر پلیت و RVG

نوع تصویر برداری

اسکنرهای فسفر پلیت از روش غیرمستقیم و سنسورهای آر وی جی از روش مستقیم اقدام به تصویربرداری می نمایند. اسکنرهای فسفر پلیت دارای ضخامت بسیار کمی بوده و از نوع بی‌سیم هستند. برای شروع عملیات تصویربرداری، سنسورهای این دستگاه در درون دهان بیمار قرار گرفته و پس از اتمام عکس برداری از دهان بیمار خارج می شوند. برای نمایش تصاویر دریافتی این سنسورها در درون دستگاه فسفر پلیت قرار داده می شوند و پس از اسکن توسط دستگاه، بر روی صفحه نمایش نشان داده می شوند.

سایز و ضخامت سنسور آر وی جی و اسکنر فسفر پلیت

سنسور RVG دارای سنسورهایی در سایز یک یا دو هستند که توسط یک عدد سیم رابط به کامپیوتر متصل می شوند. برای انجام عملیات عکس برداری از دهان، این سنسورها در داخل دهان بیمار قرار داده می شوند و تصاویر گرفته شده به سرعت بر روی صفحه کامپیوتر دندانپزشک نمایش داده می شوند. زمان نمایش تصاویر توسط این سنسورها بسیار کم و برابر با سه ثانیه می باشد. ضخامت سنسورهای RVG حدودا به میزان شش میلی متر بوده و ضخامت سنسورهای دستگاه فسفر پلیت به میزان کمتر از 0.5 میلی متر است. از این رو ضخامت سنسورهای RVG نسبت به فسفر پلیت بالاتر می باشد.

سرعت و هزینه

سنسور RVG نسبت به دستگاه اسکنر فسفر پلیت دارای سرعت بیشتری در گرفتن تصویر و نمایش آن ها است. همچنین هزینه خرید سنسور RVG نسبت به دستگاه فسفر پلیت بسیار کمتر می باشد.

تنوع سایزبندی فسفر پلیت

تنوع سایزبندی سنسور آر وی جی و اسکنر فسفر پلیت

تنوع سایزبندی سنسورها در دستگاه فسفر پلیت بسیار بالا بوده و دندانپزشک می تواند از سنسورهای مختلف مطابق با دهان بیماران استفاده نماید. در مقابل سنسورهای RVG از سایزهای متنوعی برخوردار نیستند و معمولا در سایز یک و دو موجود می باشند. همچنین سنسورهای آر وی جی دارای یک سیم متصل به دستگاه با ضخامت بالا هستند که در زمان تصویربرداری انعطاف پذیری کمی داشته و شکل دهی به آن کمی سخت می باشد.

مساحت سطح فعال سنسور

تفاوت دیگر این دو محصول در زمینه مساحت سطح فعال سنسور است. سنسور آر وی جی دارای یک عدد قاب پلاستیکی می باشد که ملزومات الکتریکی و سنسور CMOS در آن قرار می گیرد. به همین دلیل قابلیت ثبت تصویر را نداشته و نیمی از مساحت سطح آن نسبت به تابش اشعه X غیرفعال می باشد. در مقابل سنسورهای دستگاه فسفر پلیت دارای سطح اکتیو 100 درصد هستند و اشعه X را به طور کامل دریافت کرده و قابلیت ثبت تصاویر را دارا می باشند.

چند مدل پرفروش سنسور RVG و فسفرپلیت در بازار

انها نمونه هایی از سنسور آر وی جی و اسکنر فسفر پلیت پر فروش در بازار می باشند که به دلیل کیفیت و سرعت عمل بالایی که دارند توانسته اند رضایت کاربران را جلب نمایند. تمامی این محصولات در شرکت دنت لند با گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =