تجهیزات تصویربرداری دندانپزشکی

عکس opg دندان چیست ؟ و چه مزایایی دارد

عکس opg دندان چیست ؟

عکسبرداری کاری است که همیشه قبل از درمان و انجام جراحی روی دندان صورت می گیرد تا مشکل اصلی بیماری مشخص گردد. عکس opg دندان چیست ؟ Opgعکسبرداری توسط اشعه ایکس است که برای رادیوگرافی از دندان های فک بالا و پایین مورد استفاده قرار می گیرد. نمای این عکسبرداری دو بعدی بوده و به صورت نیم دایره از گوش تا گوش را پوشش می دهد. این یک فناوری جدید بوده که دقت و سرعت زیادی هم دارد. عکس های دیجیتالی که توسط سنسورهای الکتریکی و رایانه ثبت می شود وضوح بالایی دارد که این می تواند کار تشخیص را برای پزشک آسان تر سازد. استفاده از عکسبرداری opgمزیت های زیادی دارد و همین موضوع باعث شده تا بیشتر کلینیک ها از آن استفاده کنند.

در opgاشعه ایکس اسکن ها را به سرعت آماده کرده و به صورت عکس به بیمار تحویل می دهد. به کمک این روش رادیوگرافی دیگر نیازی نیست که شما اسکن های تکراری داشته باشید بلکه یک تصویر با کیفیت و وضوح بالا در اختیار شما قرار می گیرد. در این روش شما کمتر در مقابل اشعه ایکس هستید و این می تواند خطر اشعه را کمتر کند. این نوع اسکن یک نمای پانوراما از قسمت تحتانی چهره که شامل فک و دندان ها است آماده می کند تا کار تشخیص برای پزشک آسان تر شود. حتی دندان های فعلی که هنوز ظاهر نشده اند در این نوع اسکن قابل مشاهده است. استخوان فک و مفصل گیجگاهی هم قابل تشخیص می باشد.

همچنین بخوانید :  رادیوگرافی دندان چیست ؟ | هر آنچه که باید در مورد رادیوگرافی دندان بدانید

دنت لند ارائه دهنده انواع تجهیزات دندانپزشکی با قیمت های عالی در ایران

موارد قابل تشخیص توسط opg دندان

در رادیوگرافی opg کار تشخیص برای پزشک آسان تر خواهد بود چون دقت این اسکن ها زیاد است و مشکل فک و دندان در تصاویر ثبت شده به راحتی قابل مشاهده است. تمام مشکلات مربوط به فک و دندان در این عکسبرداری قابل تشخیص و درمان هستند. با این رادیوگرافی کار معاینه به سادگی صورت می گیرد به همین دلیل دندان‌پزشک و جراح قابل از شروع درمان ابتدا عکسبرداری opgرا تجویز می کند. این یک ابزار مهم تشخیصی بوده که تمام قسمت های فک و دندان را با دقت بالا نشان می دهد.

 از دیگر موارد قابل تشخیص می توان به جراحی دندان های فک اشاره کرد که در این نوع اسکن شکل دندان های عقل و میزان بیرون آمدن آنها از داخل فک قابل مشاهده است. اطلاعات ارزشمندی از طریق این عکسبرداری در اختیار پزشکان قرار می گیرد چون نسبت به تصاویر معمولی کیفیت و وضوح بیشتری دارد. در این اسکن ناهنجاری های دندان به خوبی قابل مشاهده است و دندان‌پزشک می تواند درمان های مختلفی از جمله ارتودنسی را انجام دهد. این معاینه همچنین برای برنامه‌ریزی درمان برای گذاشتن دندان مصنوعی کامل یا جزئی، بریس، استخراج و کاشت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش کار با دستگاه opg دندان

روش کار با دستگاه opgپیچیدگی های خاص خود را دارد بدین ترتیب باید توسط متخصص انجام شود. اشعه ایکس این دستگاه به راحتی از بدن عبور کرده و نمی تواند تصاویری با کیفیت را به ثبت برساند. برای گرفتن عکس فک و دندان امواج دستگاه از بدن عبور کرده و در بخش مربوطه تصاویری را در فیلم عکاسی خود ثبت می کند. برای انجام این کار قسمت جلوی سر روی دستگاه قرار گرفته و اشعه ایکس در یک نیم‌دایره در اطراف سر بیمار از یک‌ طرف فک شروع به چرخش می کند و در طرف دیگر به پایان می رسد. فایل های دیجیتالی ثبت شده به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند.‌

همچنین بخوانید :  6 برند برتر دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی

تصاویر به راحتی در دسترس دندان‌پزشک قرار می گیرند. کار با دستگاه در کمترین زمان انجام می شود به همین دلیل خسته کننده نیست. اسکن ها قابلیت این را دارند تا پزشک متناسب با دید خود میزان کنتراست روشنایی و تاریکی آنها را مشخص کند. جسمی که در جلوی دستگاه قرار گرفته درون دهان گذاشته می شود و همزمان که فرد جسم مورد نظر را گاز می گیرد تصاویر کامل فک ثبت می شود. اگر چانه دچار لرزش و تکان شود باید عکسبرداری مجدد صورت بگیرد. این دستگاه دارای یک بازوی چرخان است که متناسب با قد و استایل بیمار تنظیم می شود.

عکس opg دندان چیست ؟

این مطلب را هم بخوانید: اولتراسونیک دندانپزشکی چیست ؟

مزایای عکس opg دندان چیست ؟

دستگاه opgدارای مزیت های زیادی بوده به همین دلیل امروزه بیشترین سطح استفاده را دارد. از مزیت هاي مهم این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اشعه دستگاه کم بوده و ضرری برای بیمار ندارد و بعد از انجام عکسبرداری هیچ اشعه ای درون بدن بیمار باقی نمی ماند.
  • معاینه بیمار با دستگاه کاملا راحت است.
  • تمام دندان ها و استخوان ها و فک کامل را پوشش می دهد.
  • بیمارانی که محدودیت باز کردن دهان را دارند هم می توانند به راحتی از این دستگاه استفاده کنند.
  • زمان کوتاه برای تصویربرداری و خروجی
  • در آموزش به بیمار و ارائه توصیه‌های لازم کاملا مفید است.
  • این روش رادیوگرافی برای کودکان هم مناسب است و این یک مزیت مهم به شمار می رود.
  • وضوح و کیفیت تصاویر بالا است.
  • سرعت عمل این دستگاه زیاد می باشد و کار عکسبرداری در کمترین زمان انجام می شود.
همچنین بخوانید :  نکات مهم قبل از خرید رادیوگرافی دندانپزشکی

معایب عکس opg دندان چیست ؟

عکسبرداری opg معایبی هم دارد که باید به آنها توجه کرد. مهمترین عیب این دستگاه داشتن اشعه ایکس است که تا حد زیادی برای بدن مضر است حتی دوز کمی هم داشته باشد. کلینیک هایی می توانند از این دستگاه استفاده کنند که تجهیزات آنها مجوزهای لازم را داشته باشد و مرکزی که بدون مجوز کار کند قطعا تعطیل خواهد شد. بازرسی ها به صورت مداوم انجام می شود تا تجهیزات در محیطی مناسب مورد استفاده قرار بگیرند. اگر بیمار و یا کلینیک شرایط بهداشتی را رعایت نکرده باشد باعث آلودگی دستگاه شده و می تواند بیماران زیادی را هم آلوده کند.

تصاویر ثبت شده در این دستگاه این است که نمی تواند اطلاعات دقیق و جزئی درباره تک تک دندان ها در اختیار دندان‌پزشک قرار دهد. بافت های نرم داخل دهان درون اسکن دیده نمی شوند. برخی عکس ها تار هستند و وضوح لازم را ندارند به همین دلیل دندان‌پزشک نمی تواند به خوبی بیماری را تشخیص دهد. از دیگر معایب این روش درمان می توان به بالا بودن هزینه های عکسبرداری اشاره کرد که برخی بیماران توانایی پرداخت آن را ندارند. 

برای خرید دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی از وبسایت دنت لند کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =