تجهیزات دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟ | نکات مهم برای خرید کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟

تجهیزات متعددی برای کلینیک های دندانپزشکی در راستای کمک به انجام هر چه بهتر و پاکیزه تر فرآیندهای درمانی بر روی دندان ها ابداع شده اند که یکی از پرکاربردترین این دستگاه ها، با نام کمپرسور معرفی می شود. در حقیقت انجام بسیاری از اقدامات همچون ترمیم و زیباسازی دندان ها، نیاز به هوای فشرده پاک دارد که دستگاه کمپرسور برای رفع این نیاز در اختیار دندانپزشکان قرار می گیرد. در واقع کمپرسور نوعی ماشین مکانیکی بوده که از آن برای افزایش فشار سیالات تراکم پذیری همچون گازها استفاده می شود. نخستین بار درسال ١٩٠٣ كمپرسورهای دندانپزشکی با ظرفیت و فشار خروجی بالا ابداع شدند که به مرور زمان، فشار قابل دسترسی در اين نوع از كمپرسورها افزایش یافت و در چند دهه اخیر، كمپرسورهای نوع خشك یا Oil Free ارائه شدند که از قابلیت های مناسبی برخوردار بودند. کمپرسور در راستای رفاه زندگی انسان ها و گسترش صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است و مراکز دندانپزشکی نیز برای تامین هوای فشرده پاک، به آن نیاز دارند. چنانچه تمایل به کسب آگاهی بیشتر راجب این دستگاه و نکات مهم هنگام خرید آن را دارید، با ما در این مطلب همراه باشید.کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟ کمپرسور دندانپزشکی یکی از مهم‌ ترین تجهیزات موجود در مراکز و کلینیک های دندانپزشکی می‌ باشد که وظیفه ی تولید هوای فشرده خشک و پاک را برعهده دارد. اساس کار آن بدین صورت است که هوای محیط از طریق فیلتر ورودی کمپرسور جذب می شود و ذرات یا گرد و غبار هوا فیلتر و حذف می شود. این هوا، وارد سیلندر کمپرسور شده و با حرکت پیستون فشرده می‌ شود. هوای فشرده شده حاوی رطوبت است لذا بایستی به بخش خشک کن کمپرسور وارد شود تا ۹۰ درصد از رطوبت هوای فشرده شده، حذف گردد. این میزان طوبت در طی فرایند فشرده سازی به قطرات آب تبدیل شده، جداسازی می شود و در مخزن جداگانه ای از کمپرسور قرار می گیرد زیرا عدم خروج رطوبت سبب می شود که حین استفاده از کمپرسور، این رطوبت وارد دستگاه‌ ها و تجهیزات دندانپزشکی شود و باعث آسیب رسیدن به آنها شود. در انتها نیز، قسمتی در دستگاه تعبیه شده است که هوا را با سردسازی، از رطوبت عاری کرده و کاملا خشک می کند. سپس هوای فشرده، فاقد رطوبت، خشک و پاک جهت مصرف وارد مخزن کمپرسور می شود.

همچنین بخوانید :  اپکس فایندر چیست ؟ | هر آنچه که باید در مورد دستگاه اپکس فایندر بدانید

خرید کمپرسور و ساکشن با کیفیت های عالی از دنت لند

انواع کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟

• کمپرسور دندانپزشکی تسمه ای

کمپرسور دندانپزشکی تسمه ای، از طریق انتقال نیرو محرکه الکتروموتور به سیلندر کار می کند. این نوع کمپرسور جزو اولین دستگاه های ابداع شده برای کاربرد دندانپزشکی بوده است و به همین علت قابلیت بی صدا بودن، برای آن تعریف نشده است؛ بنابراین هنگام کار با تولید سر و صدا و آلودگی صوتی همراه می باشد‌. همچنین هوای فشرده شده در مجاورت روغنی که برای خنک کاری یا روانکاری مورد استفاده قرار میگیرد، خواهد بود.

• کمپرسور دندانپزشکی فاقد روغن یا oil free

به دلیل اهمیت بالای کیفیت هوای فشرده شده ی مورد استفاده در مراکز دندانپزشکی، یکی از انواع کمپرسورها با نام کمپرسور بدون روغن ارائه شده است که قطعات آن هنگام طراحی، بگونه ای ساخته شده اند که هیچگونه نیازی به روغنکاری در عمر مفید دستگاه، نداشته باشند و هوای تولید شده کاملاً عاری از ذرات روغن هستند. در حقیقت در این نوع کمپرسور، الکتروموتور و سیلندر به هم جفت می شوند و بدون روغن کار می کنند. همچنین این دستگاه از سر و صدای بسیار کمی هنگام فعالیت برخوردار است و آلودگی صوتی ایجاد نمی کند تا آرامش مراجعه کنندگان و تمرکز دندانپزشکان تامین گردد. لازم به ذکر است کمپرسور فاقد روغن، هوای تمیز و فشرده را ارائه می دهد و سلامت بیماران را تامین می نماید. همچنین قابلیت جابه جایی آسان این نوع کمپرسور، یکی دیگر از مزایا و برتری آن نسبت به سایر مدل ها می باشد.

همچنین بخوانید :  فرز دندانپزشکی چیست ؟ | اهمیت استفاده از فرز دندانپزشکی

• کمپرسور دندانپزشکی کوبله

در این نوع کمپرسور، الکتروموتور و سیلندر به هم جفت سازی شده اند تا نیروی محرکه بدون واسطه به سیلندر وارد شود. کمپرسور دندانپزشکی کوبله به روغنی کند و در مقایسه با کمپرسورهای فاقد روغن، از سر و صدای بیشتری برخوردار می باشد.

• کمپرسور دندانپزشکی یخچالی

کمپرسورهای یخچالی یکی از انواع کمپرسورهای بدون صدا هستند که با روغن کار می کنند. مراکزی که از این دستگاه استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که چنانچه هوای خروجی در مجاورت روغن قرار داشت بایستی از میکروفیلتر استفاده شود تا هنگام کار با آن، هوای فشرده حاوی ذرات روغن نباشد و سلامت مراجعه کنندگان تضمین گردد. همچنین لازم به ذکر است که روغن کمپرسور یخچالی بهتر است هر ۶ ماه یکبار تعویض گردد تا از استهلاک قطعات آن جلوگیری شود‌.

• کمپرسور دندانپزشکی بی صدا

ساختار این کمپرسور بگونه ای خاص و منحصربفرد است و از بدنه ی فولادی برخوردار می باشد که امکان تولید هرگونه صدا را به حداقل می رساند. این دستگاه در انواع مختلفی ارائه می شود که در مراکز دندانپزشکی برمبنای تعداد یونیت ها و نوع ساکشن، انتخاب می گردد.

کاربرد کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟

کمپرسور دستگاهی با کاربرد رایج در صنایع مختلف از جمله دندانپزشکی می باشد که با توجه به نوع استفاده، در انواع مدل ها و سایزها ارائه می شود. کاربرد اصلی کمپرسور دندانپزشکی در تامین و تولید هوای فشرده پاک و عاری از هرگونه آلودگی می باشد زیرا بسیاری از امور درمانی دندان ها نیاز به هوای فشرده دارند که کمپرسور دندانپزشکی این قابلیت را فراهم می نماید. این دستگاه از ابعاد و حجم نسبتاً بزرگی برخوردار است لذا پیش از خرید، حتما بایستی فضای لازم و مورد نیاز جهت قرارگیری آن در مرکز دندانپزشکی، مورد بررسی قرار گیرد.

نکات مهم برای انتخاب یک کمپرسور دندانپزشکی خوب

انتخاب یک کمپرسور مناسب، دغدغه بسیاری از افرادی است که سلامت بیماران و آرامش متخصصان هنگام درمان را در اولویت قرار داده اند. در واقع امروزه همگام با گستردگی تجهیزات و دستگاه های دندانپزشکی، انواع مختلفی از کمپرسورها ارائه شده اند و همین امر، انتخاب بهترین نوع آن را دشوار می سازد‌. اولین و مهم ترین عامل در انتخاب و خرید کمپرسور، توجه به تولید هوای فشرده پاک و عاری از روغن می باشد. به دلیل اینکه این هوای تولیدی با دهان بیماران در ارتباط است، لذا جهت جلوگیری از بروز هرگونه عفونت بایستی تلاش شود که در انواع بدون روغن خریداری شوند. کمپرسورهای oil free انتخاب بسیار مناسبی می باشند. نکته بعدی، خریداری کمپرسور دندانپزشکی مجهز به میکروفیلتر خشک کن می باشد تا رطوبت موجود در هوا به طور کامل حذف شود و هوای فشرده ی کاملاً خشک تولید شود. ابعاد دستگاه، از دیگر نکات مهم هنگام انتخاب و خرید کمپرسور دندانپزشکی می باشد زیرا کمپرسورهای بزرگ علاوه برآنکه فضای بیشتری اشغال می کنند، امکان آسیب دیدگی بیشتری نیز دارند؛ فرض کنید برای اقدامی کوتاه، کمپرسور بزرگی راه اندازی شود و مجدد در طی چند دقیقه بعد، خاموش شود؛ همین روال، خوردگی و فرسودگی قطعات آن را بیشتر از یک کمپرسور کوچک، افزایش می دهد. یکی دیگر از موارد قابل توجه پیش از انتخاب، کم صدا بودن و قابلیت جابجایی کمپرسور می باشد. در حقیقت اکثر مراکز دندانپزشکی از فضای زیادی برخوردار نیستند و محصول خریداری شده بهتر است ساکت و پرتابل باشند. در انتها نیز لازم به ذکر است با توجه به اینکه متخصصان در طول روز در حال استفاده از کمپرسور هستند و لازمه ی فرآیندهای درمانی می باشد لذا بهتر است یک کمپرسور با پشتیبانی مناسب خریداری شود تا نگران های مربوط به تعمیر و نگهداری آن به حداقل برسد.

همچنین بخوانید :  تفاوت توربین و انگل دندانپزشکی

خرید تجهیزات دندانپزشکی با پایین ترین قیمت از وبسایت دنت لند

سخن پایانی

هوای فشرده در مراکز دندانپزشکی برای حرکت تجهیزات دندانپزشکی کاربرد دارد و این هوا بایستی از کیفیت بالا برخوردار باشد. در این مقاله نکات مهمی راجع به کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟ و نکات لازم هنگام انتخاب آنها مطرح گردید تا کیفیت درمان و رضایت مراجعه کنندگان ارتقا یافته و کارایی یک کلینیک دندانپزشکی افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − ده =