تجهیزات دندانپزشکی

گوتا پرکا چیست ؟ | انواع گوتا پرکا

گوتا پرکا چیست ؟ 

گوتا پرکا چیست ؟ گوتا پرکا محصول و ماده ای است که همواره از شیره درختانی مخصوص گرفته می شود و به دست می آید، بدانید که این ماده اصولا برای دندانپزشکی ها کاربرد دارد، این ماده همواره حالتی پلاستیکی دارد و از گیاهی با همین نام به دست می آید و تنها برای پر کردن ریشه دندان ها پس از پاکسازی و عصب کشی کاربرد دارد. این ماده در کاربرد در طب دندانپزشکی بعد از ترکيب با مواد ديگري مانند زينک اکسايد و مواد رنگی و اپک کننده و چسباننده به صورت نوارهای مخروطی صورتی رنگی با درجه ضخامت متفاوت در آمده و بنا به سايز کانال در آن مورد استفاده قرار می گيرد. بدانید که این ماده جایگاه ویژه ای در این طب دارد که همین جایگاه باعث شده تا روز به روز به حجم تولید و مصرف آن در بازار ها افزوده شود.

این ماده در حالت عادی و تنهایی بدون رنگ و بو می باشد و هیچ حالت خاصی ندارد اما زمانی که با مواد گفته شده ترکیب می شود تقریبا رنگ زرد شفافی پیدا می کند و البته حالت چسبندگی پیدا کرده که همین امر باعث می شود تا به راحتی در داخل کانال دندان رفته و درون آن قرار بگیرد و در نتیجه ترمیم دندان به اتمام برسد. این ماده هم از ریشه درختان و هم از برخی جلبک ها به دست می آید و هیچ گونه مواد مضری در آن وجود ندارد که به بدن افراد آسیب وارد کند.

دنت لند ارائه دهنده انواع تجهیزات دندانپزشکی با قیمت های مقطوع

مزایای گوتا پرکا چیست ؟ 

گوتا پرکا ها همواره دارای مزیت های فراوانی هستند که با وجود این مزایا دندانپزشکان بیشتر آن را مورد استفاده قرار می دهند،ذلارم به ذکر است که ما در اینجا قصد داریم تا تعدادی از مزایای گوتا پرکا را برای شما توضیح بدهیم، این مزایا عبارتند از موارد زیر:

 1. حالت و خاصیت بیولوژیکی آن با ساختار دندان سازگار می باشد.
 2. مقاومت بالایی دارد.
 3. بسیار انعطاف پذیر است.
 4. ضد حساسیت است و مواد سمی در آن وجود ندارد.
 5. پس از سخت شدن هم شکل می گیرد و شبیه به کانال و ریشه دندان می شود.
 6. به مرور زمان در دندان حالت خود را از دست نمی دهد.
همچنین بخوانید :  اولتراسونیک دندانپزشکی چیست ؟ و چه مزایایی دارد

مزایای منحصر به فرد این محصول باعث شده تا روز به روز به حجم مصرف آن در بازار ها افزوده شود، لازم به ذکر است که این ماده ماندگاری و دوام زیادی دارد و همواره می توان با اطمینان کامل از آنها استفاده کرد بدون این که دندان را دچار آسیب کند.

گوتا پرکا چیست ؟

معایب گوتا پرکا چیست ؟ 

گوتا پرکا ها در کنار مزایای فراوانی که دارند همواره معایبی را هم از آن خود کرده اند اما این معایب تا کنون ثبت نشده اند زیرا ثابت نبوده اند و همه افراد با آن روبه رو نشده اند، بدانید که مزیت های این ماده به قدری زیاد می باشد که همواره معایب کوچک آن به چشم هم نمی آیند و در نتیجه دندانپزشک و بیمار با اطمینان کامل از آن استفاده می کنند، قابل ذکر است که شما می توانید بدون هیچ گونه مشکلی از این ماده استفاده کنید، معایب این ماده در حدی نیستند که نگران کننده باشند به همین دلیل مراکز درمانی به راحتی از آنها استفاده می کنند تا کانال و ریشه دندان ها را در کرده و ترمیم نمایند. برخی افراد ممکن است که به مواد موجود در این ماده واکنش نشان بدهند که اصولا حساسیتی برای آن نشان داده نشده است که همین امر سبب کشته تا مصرف این ماده همواره بیشتر از قبل گردد. با مراجعه به سایت ما می توانید به راحتی از مزایا و معایب موجود در گوتا پرکا ها مطلع شوید و در صورت داشتن حساسیت به مواد داخل این ماده پزشک را مطلع نمایید.

این مطلب را هم بخوانید: بهترین مواد ضد عفونی کننده کانال دندان

انواع گوتا پرکا:

گوتا پرکا ها نمونه ها و انواع مختلفی دارند که از نظر قطر و طول با یکدیگر متفاوت هستند، بدانید که تنوع در تولید این محصول به دلیل متفاوت بودن ابعاد و اندازه های کانال های دندان ها می باشد به همین دلیل انتخاب برای دندانپزشک باز می باشد تا بهترین نوع را انتخاب کند. از انواع گوتا پرکا های موجود در بازار ها می توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 1. F1
 2. F2
 3. F3
 4. F4
 5. F5
همچنین بخوانید :  ایرفلو دندانپزشکی چیست؟ | نحوه انجام ایرفلو دندانپزشکی

هر یک از فایل های نام برده برای دندانی مناسب هستند که باید به درستی انتخاب شوند تا فرد پس از ترمیم دندان دچار درد و ناراحتی نشود. این تنوع بالا در تولید گوتا پرکاها باعث شده تا دندانپزشک بتواند به راحتی متناسب با کانال دندان و ریشه دندان بیمار بهترین و با کیفیت ترین گوتا را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار بدهد. با شناخت انواع نمونه های نام برده و عملکرد هر کدام می توان بهتر انتخاب را انجام داد و در نتیجه دندان بیماران را با اطمینان بیشتری بهبود بخشید که کانال دندان آنها به صورت کامل پر شود.

گوتا پرکا چه کاربردی در عصب کشی دندان دارد ؟

گوتا پرکا یکی از پرکابرد ترین محصولات دندان پزشکی به شمار می رود که هنگام عصب کشی دندان مورد استفاده قرار می گیرد، زمانی که عصب یک دندان دچار آسیب دیدگی می شود همواره دندانپزشک عصب را به صورت کامل تخلیه می کند تا تمام مواد موجود در عصب به خصوص عفونت موجود در آن برداشته شود، پس از تخلیه عصب همواره با کمک گوتا پرکا عصب را پر می کنند، این مواد در کانال ریشه دندان قرار می گیرند. کارایی عالی و عملکرد بی نظیر این ماده باعث شده تا در حرفه دندانپزشکی جایگاه ویژه ای داشته باشد و با حجم بالا مورد استفاده قرار بگیرد. لازم به ذکر است که اصلی ترین کاربرد گوتا پرکا در عصب کشی دندان در کردن کانال ریشه است که خالی ماندن آن به فرد آسیب زیادی وارد می کند.

این ماده حالت خمیری دارد و به راحتی داخل دندان قرار می گیرد و به ریشه می رسد و در مدت زمان کوتاهی هم خشک می گردد از این رو مصرف بالایی را از آن خود کرده است. عصب کشی دندان در کل یک فعالیت زمان گیر و سخت است که بر روی دندان افراد انجام می شود، اصولا دندان هایی دچار ترک عمیق و یا پوسیدگی شدید هستند توسط دندانپزشکان مورد عصب کشی قرار می گیرند تا درد و مشکل آنها از ریشه درمان گردد، مسلما پس از تخلیه کامل عصب باید موادی درون آن قرار داده شود و تا عاج به صورت کامل پر گردد که همواره در این مرحله گوتا پرکا به کار برده می شود و دندان را از ریشه تا مینا به صورت کامل پر می نماید. این ماده همرنگ دندان است و پس از قرار گرفتن در دندان و خشک شدن جلب توجه نمی کند.

همچنین بخوانید :  مواد ترمیمی دندان چیست ؟ | انواع مواد ترمیمی دندان

کاربرد ویژه و منحصر به فرد گوتا پرکا در عصب کشی دندان و اهمیت وجود آن باعث شده تا حجم مصرف این ماده روز به روز در دنیا افزایش پیدا کند، البته ناگفته نماند که این ماده چون نقطه ذوب کمی دارد و به راحتی هم قابل استفاده است دندان پزشکان آن را برای پر کردن عصب کشی ها انتخاب می کنند، گوتا پرکا به بافت دندان و لثه هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند و به مرور زمان باعث خرابی سایر دندان ها نمی شود. اصلی ترین کاربرد گوتا پرکا در عصب کشی دندان همان در کردن دندان خالی شده می باشد.

دلایل استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی:

گوتا پرکا ها کاربرد های بسیار ویژه و مهمی در دندانپزشکی ها دارند، اصولا از این محصول برای پر کردن ریشه و کانال دندان هایی که نیاز به ترمیم و عصب کشی دارند استفاده می کنند. لازم به ذکر است که استفاده از این ماده دلایل متعددی را به همراه خود دارد، ما در ادامه قصد داریم تا درباره دلایل استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی ها اشاره کنیم، این دلایل عبارتند از:

 1. این ماده چون با بدن انسان سازگاری دارد و به آن آسیب وارد نمی کند همواره در طب دندانپزشکی استفاده می شود.
 2. وسیع بودن محدوده نفوذپذیری
 3. سازگاری با دندان‌ها
 4.  نقطه ذوب متعادل
 5. انعطاف‌پذیری و قالب‌گیری آسان

قابل ذکر است که این ماده نه تنها به بدن آسیبی وارد نخواهد کرد بلکه باعث می شود تا دندان های افراد که در اثر عصب کشی تخلیه شده اند و کانال آنها به صورت کامل ریشه خراب را تخلیه نموده به راحتی پر شوند و برای پر کردن خود دندان آماده کردند. باید بگوییم که در دندانپزشکی ها هنگام جراحی دندان ها و عصب کشی ها از این ماده بهره می برند تا بتوانند ترمیم ریشه های آسیب دیده و خالی شده را به راحتی انجام بدهند زیرا این ماده شما پذیری بالایی دارد و به خوبی درون ریشه دندان قرار می گیرد و به شکل ریشه خود را حالت می دهد.

خرید تجهیزات اندو با قیمت های استثنایی از دنت لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =